Konaklama sektöründe çığır açacak devrim


Konaklama sektöründe çığır açacak devrim

Otellerde rezervasyondan yerleşme sürecine ve fiziki yapıya kadar ağırlığı giderek artan teknoloji, yeni bir dönemin kapısını açıyor. Japon şirket Henn-na Hotel, Temmuz ayında açacağı otelinde konaklama personeli olarak 10 tane robot çalıştıracağını açıkladı.
17 Temmuz’da 72 odalı bir otel açacağını açıklayan Japon şirket, ilk etapta otelde 10 tane konaklama personeli robot görevlendirecek. Konaklama personeli robotlar, yüz okuma yeteneğine sahip olacağı için oda kartına da ihtiyaç kalmayacak.
Konaklama personeli robotların görevi bununla da sınırlı olmayacak. Verilen bilgilere göre robotlar, oda temizliğinden ön büroya ve vale hizmetlerine kadar pek çok alanda hizmet verecek.

otel-robot-personel-konaklama konaklama Konaklama sektöründe çığır açacak devrim otel robot personel

Şirket, 72 odalı ilk otelini 17 Temmuz tarihinde Nagazaki’de açmaya hazırlanıyor. 72 odalı bir diğer oteli ise 2016 yılında hizmete sokacak. Huis Ten Bosch Başkanı Hideo Sawada, dünyanın en verimli otellerini geliştireceklerini belirtti. Hedeflerinin dünya genelinde 1000 tane yüksek teknoloji oteli yapmak olduğunu kaydeden Sawada, gelecekte otelde görev yapan personelin yüzde 90’ının robotlardan oluşacağını açıkladı.
Şimdilik odalar için en düşük fiyatın 60 dolardan, en yüksek fiyatın ise 153 dolardan başlayacağı açıklandı.
Otelde hangi teknolojiler olacak?
* Check – in ve oda kapısında yüz tanıma sistemi bulunacak.
* Odalar ortalama ihtiyaca göre dizayn edilecek. İhtiyaç halinde tabletler aracılığıyla istekte bulunulabilecek.
* Klimalar, vücut ısısını algılayıp otomatik olarak çalışacak; derecelendirme de otomatik olarak yapılacak.
* Operasyon gelirlerinin azaltılması için tasarruf yöntemleri uygulanacak, güneş enerjisinden yararlanılacak.
* Odalar için sabit bir fiyat uygulanmayacak. Yüksek sezon dönemlerinde odaları, en yüksek fiyatı teklif edenler tutabilecek.
Herhangi bir sorunuz varsa telefon veya e-posta yoluyla bize ulaşın. En kısa sürede yanıt alacağınıza emin olabilirsiniz. Sizden haber bekliyoruz…
© gunlukkiralikevim.com.tr 2013 • Gökevler Mah. Tüyap Yanı Özyurtlar N Residence Beylikdüzü/İstanbul • Vuu Group Turizm Emlak Inş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
info@vuusuites.com
0533 666 6737         0536 892 3589        0850 840 7063        Faks: 0850 840 7063

Bir önceki yazımız olan Tek Başına Tatile Çıkmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.